Jak zařídit malý byt

Téměř každý touží po vlastním bydlení – zejména mladí lidé (ať už jsou to absolventi, singles nebo mladé páry) tuto otázku obvykle dříve či později řeší. Často finanční prostředky nebo hypotéka stačí pouze na garsonku nebo malý byt. A přichází otázka: Jak takový malý byt zařídit, aby se vše vešlo a ještě to hezky vypadalo? Zkušení designéři dokáží i s malým prostorem udělat zázraky. Malý byt nemusí být překážkou ke skvělému bydlení. Studio GHdesign Praha má s tím jak malý byt zařídit bohaté zkušenosti.

Zařizování malých bytů je pro mě vždy obrovská výzva a současně radost. Sama jsem několik let žila v malé garsonce a s každou takovou novou zakázkou na mě dýchne trocha nostalgie. Tyhle byty totiž mají své kouzlo. Když jsou dobře zařízené – jsou útulné, všechno je po ruce, máte rychle uklizeno. Ale jak takový malý byt tedy zařídit? Musíte dopředu všechno dobře promyslet.“ říká k tomu interiérová designérka Gabriela Hrábková. Mezi tzv. „vychytávky“ jak zařídit malý byt a ušetřit místo patří například: sklápěcí stolek, skříňky a police umístěné v horních částech zdí, modulové pohovky; pokud je byt ve starém činžovním domě a má vysoké stropy, je možné udělat vestavné patro. Také je vhodné využít univerzálnější kusy nábytku, které mohou sloužit více účelům – například: rozkládací pohovka, taburet s úložným prostorem, kuchyňská pracovní deska využitelná jako barový stůl, jídelní stůl sloužící zároveň jako pracovní nebo konferenční stolek s odnímatelným tácem.

„Co se týká designu – pustit se můžete do různých stylů. Malým bytům ale nejvíce sluší moderní styly – nejvíce se hodí severský neboli skandinávský, případně finský design; hodí se i barevný, romantický nebo eklektický interiér. Vhodné je ale používat světlé barvy, podlahy a nábytek bílý nebo ve světlých dekorech dřeva. Skvělým tipem je také použití zrcadel – ta malý byt dokáží opticky zvětšit.“ Dodává Gabriela Hrábková z GHdesign Praha.